NEWS

Facebook, YouTube i Twitter są głównym źródłem wiedzy dla ponad połowy użytkowników internetu

„Ponad połowa użytkowników Internetu czerpie wiadomości z Facebooka i innych platform społecznościowych, nie chcąc płacić za wiadomości i używając wtyczki blokujące reklamy, co z kolei uderza w przychody wydawców”, twierdzi Instytut Reuters do spraw Badania Dziennikarstwa (RISJ)

„Takie rzeczy dzieją się z naszego powodu,” mówi Rasmus Kleis Nielsen, dyrektor działu badań w Instytucie Reutera. „Wolimy wiadomości w formie cyfrowej, ponieważ jest to wygodne, ale otrzymujesz to, za co płacisz. Potrzeba pieniędzy, by robić profesjonalne dziennikarstwo”.

YouTube jest źródłem wiadomości dla 19% osób

Facebook odgrywa coraz większą rolę w dystrybucji wiadomości online, a 44% ludzi używa go jako źródło informacji. Dla 19% osób taką funkcję pełni serwis YouTube, a dla 10% Twitter, wynika z raportu.

Facebook - 44%
Youtube - 19%
Twitter - 10%

Wg Nielsen w krajach rozwijających się, gdzie dostęp do niezależnej i wiarygodnej wiadomości jest ograniczony, jest jeszcze więcej ludzi, którzy polegali na social media pozyskując wiadomości.

„Wiele ludzi w krajach azjatyckich i afrykańskich czyta wiadomosci korzystając z telefonów komórkowych i w tych regionach znaczenie mediów społecznościowych w pozyskiwaniu informacji jest jeszcze bardziej istotna”, powiedział.

Dobór wiadomości przez algorytmy

36% ludzi preferuje, aby wiadomości dla nich wybierały algorytmy, a 30 procent, woli opierać się na redaktorach czy dziennikarzach. Choć niektórzy wskazywali obawy przez brakiem kluczowych informacji lub brakiem różnych punktów widzenia, stwierdza raport.

Po raz pierwszy social media wyprzedziło telewizję jako główne źródło informacji pośród 18 do 24-latków, a 28% z nich wymienia social media, jako główne źródło wiadomości w porównaniu z 24%, który odpowiedziało, że ogląda wiadomości w telewizji.

Przoduje Szwecja, Korea i Szwajcaria

Ponad połowa respondentów stwierdziła, że korzystała ze smartfonów, aby uzyskać dostęp do wiadomości, z najwyższym odsetkiem w Szwecji (69%), Korei (66%) i Szwajcarii (61%), wynika z badania.

W Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych wykorzystanie smartfonów w pozyskiwaniu wiadomości po raz pierwszy wyprzedziło komputery i laptopy.

Badanie zostało przeprowadzone online w 26 krajach w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej.

 

źródło: http://www.reuters.com

Facebook, YouTube i Twitter są głównym źródłem wiedzy dla ponad połowy użytkowników internetu
4 (80%) 2 votes