Narzędzia

4 profesjonalne platformy do hostingu video dla firm

cover photo platformy hostingu video

Firmy coraz częściej zauważają korzyści płynące z inwestowania w video marketing. No bo jak tu pominąć fakt, że obecność video na Landing Page zwiększa konwersję o 86%? Albo że aż 64% osób jest bardziej skłonna do zakupu produktu po obejrzeniu video na jego temat?

Pytaniem staje się, gdzie umieszczać te filmy? Są to zazwyczaj duże pliki i wymagają dużej przepustowości łącza, dlatego zamiast jakiegoś lokalnego serwera, lepiej sięgnąć po profesjonalną platformę do hostingu video. W ten sposób nie tylko zapewnia się swoim klientom płynność oglądania filmów, ale uzyskuje dostęp do statystyk i wielu ciekawych marketingowych opcji. Poznaj przykładowe kryteria, które powinieneś wziąć pod uwagę:

  • Pewność, zaufanie – potrzebujesz platformy, która ma uznanie na rynku. Nie chcesz chyba, żeby produkcje przepadły w wyniku awarii, albo denerwować się niską jakością obrazu?
  • Analityka – im bardziej zaawansowana, tym lepiej. Nie wystarczy Ci wiedzieć ile osób ogladało Twoje filmy – musisz też wiedzieć kim są widzowie, skąd przyszli, jak długo oglądali video, które jego fragmenty, itd.
  • Funkcje marketingowe – video ma realizowac cele biznesowe – np. zbierać leady, czy generowac sprzedaż. Upewnij się, że platforma oferuje takie możliwości
  • Funkcje społecznościowe – jeśli widzowie mogą wyrazić opinię na temat Twojego video, np. polubić je, skomentować, to super. Ty od razu otrzymujesz feedback dotyczacy produkcji, a widz staje się bardziej zaangażowany.
  • Możliwość zarabiania na contencie – np. poprzez dzielenie się zyskami z reklam.
  • Zasięg – ma kluczowe znaczenie, gdy zależy Ci na maksymalnie dużej widowni dla filmów. Niektóre serwisy mają ogromną bazę użytkowników, dzięki czemu już na starcie treści mogą być przez nich oglądane.
  • Koszt – zazwyczaj koszystanie z hostingu wypada bardzo korzystnie cenowo w porównaniu z tworzeniem video

Platformy video dla biznesu:

1. YOUTUBE

youtube logo- video hosting- videostrategie.pl

Czy Youtube to profesjonalna platforma? Na pewno to najpopularniejszy na świecie serwis video i druga największa na świecie wyszukiwarka.W Polsce w kwietniu 2016 roku Youtube zajmował trzecie miejsce wśród najpopularniejszych domen z zasięgiem aż 19,6 mln użytkowników (75,9% użytkowników internetu). Wyprzedza go jedynie google.pl i facebook.com.

Youtube jest bardzo przydatnym narzędziem do hostowania swoich video, posiada mnóstwo opcji. I co ważne, jest darmowe. Pozwala na zaawansowany branding swojego kanału i filmów, płatne promowanie filmów w serwisie i prowadzić zaawansowana analitykę dzięki połączeniu statystyk Youtube i Google Analytics.

Wspomnieliśmy już o zasięgu Youtube – jest to ogromna zaleta tej platformy. Jeśli umieścisz tam dobry film i go odpowiednio zoptymalizujesz, aby stał się widoczny dla użytkowników, masz szansę od razu pozyskać dużą widownię bez konieczności przyciągania potencjalnych klientów na własną stronę. Youtube już od dawna oferuje znacznie szerszą tematykę filmów niż te o kotkach czy teledyski muzyczne. Bardzo wiele firm pojawia się tam z prezentacją produktów, materiałami edukacyjnymi czy filmami firmowymi, promując w ten sposób markę. Jeden z ciekawszych i najbardziej znanych przykładów: firma Blendtec i cykl „Will it Blend?” uruchomiony już w październiku 2006 roku!

Czy Youtube to ideał? Na pewno nie dla części zastosowań biznesowych. Youtube wywodzi się z rynku konsumenckiego i to widać – brakuje w nim narzędzi do lead generation, czy integracji w popularnymi systemami typu CRM. Umieszczając filmy, budujesz SEO Youtube zamiast swojej strony www. Musisz też się liczyć z tym, że obok Twoich filmów pojawiają się produkcje podobne, być może konkurencji. Trudno też liczyć na indywidualne wsparcie techniczne.

2. VIMEO

vimeo logo- video hosting- videostrategie.pl

Vimeo to usługa uruchomiona w 2004 roku przez grupe twórców filmowych, którzy chcieli podzielić się swoimi filmami. Od tego czasu stał sie jednym z najpopularniejszych na świecie serwisów video. Znany jest z wysokiej jakości streamingu HD (wyższej niz w Youtube), możliwości dostosowania playera i kompatybilność z social media. Pozwala standardowo przeglądac zgromadzony content, obserwować kanały, wchodzić w interakcję. Ale ma też szereg opcji stworzonych specjalnie dla biznesu w ramach płatnego Vimeo PRO. Są to np. możliwość dostosowania wyglądu plansz końcowych, dodanie call to action (wezwania do działania). Ile kosztuje Vimeo PRO? Aktualnie to 649 zł na rok.

Zalety? Brak limitu długości video, zaawansowane raportowanie, możliwość sprzedawania filmów w modelu VoD (video on demand), hosting do 20 GB filmów HD tygodniowo i wiele innych.

Vimeo On Demand: Sell your work, your way from Vimeo Staff on Vimeo.

W odróżnieniu od Youtube, nie ma tu reklam. Czyli nie da się wyświetlić zuploadowanego filmu jako reklamy wybranej grupie widzów. Dotyczy to reklam pre-roll, post-roll i overlay. Dlatego filmy znajdujace się na Vimeo promować trzeba w inne sposoby – umieścić je na własnej stronie www, social mediach, emailu itd

3. VIDYARD

vidyard logo- video hosting- videostrategie.pl

Vidyard twierdzi, że zbudował swój system specjalnie dla marketerów. Pozwala skorzystać z bezpłatnej 14 dniowej wersji trial i przetestować wszystkie funkcjonalności zanim zdecydujesz się na zakup. Podobnie jak Wistia, w Vidyard można dostosowywać player do swoich potrzeb. To, co najbardziej wyróżnia Vidyard to możliwości integracji z innymi systemami, takimi jak Salesforce, Marketo, Eloqua, Hootsuite, Hubspot, Mailchimp i inne.

Oferuje też zaawansowaną analitykę, dzięki której np. jest w stanie przypisać dane dotyczące obejrzanego filmu do konkretnego rekordu (osoby/firmy) w bazie CRM. To otwiera znakomite możliwości w „podgrzewaniu” leadów w ramach lead nurturingu.

Inne znakomite funkcjonalności to np. lead generation (zbieranie leadów) i możliwości tworzenia CTA. Pozwala to skutecznie rozbudowywać bazę emailingową za pomocą video. Zobaczcie sami:

Vidyard Tour: Lead Generation

Vidyard umożliwia też testy A/B obrazka będącego „okładką” danego video, czyli z tzw. thumbnail. Można też łatwo udostepnić video w social media, np. Facebook, Twitter, Linkedin, Google+ czy Pinterest.

 

Vidyard Tour: Test & Share

Ciekawą funkcjonalnością jest możliwość stworzenia tzw. video huba, czyli własnej strony z filmami, która można umiescić na własnej stronie www. W odróżnieniu od Youtube, nie będzie tutaj treści, które nie pasują do Twojej strony, czy rozpraszają widza.

Podsumowując Vidyard zgodnie z zapowiedziami twórców, jest narzędziem dla marketera. Ułatwia realizację celów biznesowych za pomocą video marketingu.

4. WISTIA

Wistia-Logo- video hosting- videostrategie.pl

Wistia to platforma video hostingu przeznaczona dla firm. Prostota korzystania i zestaw narzędzi marketingowych tworzą z niej jedną z lepszych alternatyw dla Vidyarda. Najciekawszymi funkcjami jest analityka oparta o konkretnego widza, możliwość ustawiania różnych call to actions i customizacja (dostosowanie) playera. Dostosować można np. kolorystykę playera lub obecność poszczególnych elementów widocznych dla widza.

Bardzo ciekawą funkcją jest heatmapa video – dzięki niej można się przekonać, które fragmenty video są najchętniej oglądane, a które najmniej i były przewinięte. Takie dane można oglądać zagregowane lub w podziale na konkretnego widza. Można tez wskazać jego lokalizację, firmę i adres IP.

Heatmapa video dla konkretnego użytkownika w Wistia.com

video heatmap per user wistia - videostrategie.pl

Wistia zintegrowana jest z popularnymi platformami marketing automation np. HubSpot, Marketo i Salesforce Pardot. O przydatności i jakości Wistii świadczy, że wśród klientów znajdują się m.in. Cirque du Soleil, Cushman & Wakefield, Gore Medical i Tribal DDB Worldwide.

Warto też docenić przydatny samouczek w formie video, który od momentu zarejestrowania się w serwisie proponuje serię filmików wyjasniajacych podstawowe i bardziej zaawansowane funkcjonalności systemu. Od uploadu pierwszego video do systemu, na zaawansowanej analityce kończąc.

Cennik Wistia jest uzależniony od liczby uploadowanych filmów. Do 5 filmów i 200GB transferu/miesiąc usługa jest darmowa, potem waha się w granicach 25-100$ miesięcznie lub więcej w przypadku usługi Premium.

Podsumowanie

Wybór konkretnej platformy powinien wynikać ze strategii video marketingu danej firmy. Musisz wiedzieć, czy za pomoca video chcesz dotrzeć do odbiorcy masowego w segmencie B2C, np. użytkowników Youtube, czy raczej zależy Ci na kontakcie z klientem biznesowym głównie za pomocą własnej strony internetowej i precyzyjnie wybranych mediów elektronicznych. Przemyśl też, czy potrzebujesz integracji systemu video z innymi systemammi, których już używasz, np. Salesforce.

W razie problemów, zawsze możesz skontaktować się z nami, a my pomożemy Ci podjąć prawidłowe decyzje.

Przeczytaj też nasze inne artykuły o video marketingu.

4 profesjonalne platformy do hostingu video dla firm
5 (100%) 1 vote

videoadmin

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby skomentować