Strategie

14 pomysłów na kanał YouTube dla firmy + PRZYKŁADY

Niektóre firmy stawiają na spontaniczność i tworzą treści video bez określonego planu i pomysłu. Firmy bardziej świadome marketingowo mają konkretny pomysł na kanał YouTube, decydując o tym do kogo kanał ma być skierowany i jaka ma być tematyka filmów. Niezależnie od Twojego podejścia, przyda Ci się to zestawienie – pomysły na kanał Youtube dla firm.

Zobacz pomysły na kanał youTube dla firm:

#1 Pokazywanie swoich reklam

a. Reklama TV

Generalna zasada jest taka, aby unikać emisji i upload’u reklam telewizyjnych na YouTube. Wynika to z faktu, że większość reklam telewizyjnych jest sztampowa i ma bardzo sprzedażowy charakter, a takiej treści nie lubią użytkownicy YouTube. Od każdej reguły sa jednak wyjątki. Jeśli Twoja reklama wyłamuje się ze schematu reklam proszków do prania i oferuje nową jakość, jest pozytywnie przyjmowana przez widzów telewizyjnych – możesz i powinieneś umieścić ja na YouTube. Dlaczego powinieneś? Bo w czasach, gdy marki stały się częścią życia ich konsumentów, a Youtube jest druga największą wyszukiwarką na świecie, Ci konsumenci będą szukać Twoich reklam na YT.

Przykład 1. Robert Lewandowski (Lewy) i Tomasz Kot, T-Mobile. Najlepsza sieć! 45 sek.

Przykład 2. Producent piwa Żywiec i Spot promujący trasę Męskie Granie 2015

b. Reklama dedykowana na YouTube

Jest wiele przykładów filmów reklamowych stworzonych specjalnie z myślą o Youtube, które odniosły ogromny sukces. Zazwyczaj wynikał on z wirusowości humorystycznego przekazu. Stworzenie takiego contentu zazwyczaj wymaga znacznie niższego budżetu niż telewizyjny, ale tyle samo albo jeszcze więcej pracy nad scenariuszem, który musi uwzględniać specyfikę Youtube.

Przykład 1. DollarShaveClub.com – Our Blades Are F***ing Great

Przykład 2. HILARIOUS REAL Commercial: Poo-Pourri with BETHANY WOODRUFF

 

#2 Relacje na YouTube

Mogą to być relacje z wydarzeń, w których uczestniczyliście lub sami organizowaliście.

a. Relacja z konferencji branżowej, targów gier, wystawy motoryzacyjnej

To doskonały pomysł na kanał YouTube! Masz okazję trafić idealnie w gust swoich klientów, interesujących się daną tematyką, ale też dotrzeć do zupełnie nowych osób, które nie znały Twojej marki, ale chcą obejrzeć relację z imprezy na której sami byli, albo chcieli być.

Panowie z Trec Nutrition poniżej wykonali kawał dobrej roboty. Nagrali dobry jakościowo materiał z bardzo silną ekspozycją marki. Efekt? Ponad 2x więcej viewsów filmu niż subskrybentów, co świadczy o dotarciu do nowych widzów.

Przykład: FIT FESTIVAL 2016 – Relacja z największych targów fitness i kulturystyki w Polsce

b. Relacja z rozdania nagród

Przykład: Empik i relacja z imprezy Bestsellery Empiku 2015

c. Relacja z imprezy muzycznej, sportowej

Przykład: firma Orange i relacja z Orange Warsaw Festival 2016

d. Relacja z budowy, realizacji inwestycji

Jesteś developerem, wykonawcą inwestycji budowlanej? Możesz stworzyć relację / Dziennik budowy, w którym pokażesz postęp prac – na pewno chętnie obejrzą ją klienci, którzy kupili od Ciebie mieszkanie, albo kierowcy, którzy czekają na ukończenie obwodnicy.

Przykład 1: dziennik budowy firmy Archicom

Przykład 2: Możesz tez potraktować taki filmik jako znakomitą formę reklamy i promocji swoich usług. PRzykład poniżej pokazuje możliwości firmy budowlanej, która w krótkim czasie postawiła wieżowiec.

e. Relacja z przebiegu konkursu, niestandardowego wydarzenia

Przykład: CostaCoffee i akcja #COSTAmural

 

#3 Nowości / Aktualności z życia firmy

Możesz nagrywać materiały video, w których dzielisz się z widzami ważnymi faktami z życia firmy. Zmiany personalne, nowe produkty, nowa siedziba, zmiana nazwy i wiele innych tematów, o których możesz mówić. Oczywiście zwróć uwagę na to, aby były to treści możliwie ciekawe, bo nikt nie zechce raczej oglądać filmu o tym, że zepsuły się wam drzwi wejściowe, albo że prezes kupił sobie nowy samochód.

Przykład 1: firma EY Poland stworzyła film, na którym komunikuje nowego partnera zarządzającego. Dla firmy to duże wydarzenie (poprzednik pracował na tym stanowisku 23 lata), zapewne dlatego postanowiła nagrać film, który miał za zadanie trafić do wszystkich interesariuszy firmy i niejako uzasadnić im tę zmianę personalną plus pokazać sylwetkę nowego partnera. Bardzo dobry przykład wykorzystania video w komunikacji z własnymi pracownikami i partnerami zewnętrznymi. Tradycyjnie w korporacjach przyjęło się podobne wydarzenia komunikowac emailem, a tutaj mamy przykład jak to zrobić nowoczesnie i na pewno z lepszym efektem finalnym.

Przykład 2: firma Brand24 informuje o nowych funkcjonalnościach swojego systemu do monitorowania Social Media

#4 Unboxing / Prezentacje produktów

Filmy z kategorii Unboxing na YouTube już od lat są przebojem i jedną z większych zagadek dla analityków czy marketerów. Np. kanał Unbox Therapy zdobył ponad 4 miliony subskrybentów i 591 milionów viewsów w 5,5 roku. Choć są jeszcze ciekawsze przykłady – zmontowany amatorsko filmik Super Giant Golden Surprise Egg i jego 296 mln viewsów.

Jak wykorzystać ten potencjał i zainteresowanie widzów? Stwórz kanał na youtube z unboxingiem, na których pokażesz własne produkty. Po odpakowaniu pokaż go z każdej strony i opowiedz o najważniejszych funkcjach. Nie zapomnij prawidłowo opisać filmów i dodać parametry techniczne produktów.

Przykład: firma NavRoad

 

#5 Testy produktów

Bardziej zaawansowana wersja prezentacji produku, czyli jego test i/lub porównanie. Klienci zapewne i tak będą je robić samodzielnie i umieszczać na YouTube, ale pozwól klientom obejrzeć materiały wyprodukowane przez Ciebie. Ale uwaga – kluczowa jest tutaj obiektywność. Dlatego, jeszcze lepiej bedzie, jeśli testy przeprowadzi dla Ciebie osoba lub instytucja, której zdanie w danym temacie się liczy, a Ty umieścisz potem test na swoim kanale.

Przykład: Sklep Morele.net i oferowane przez nich dyski

 

#6 Poradniki na YouTube

Jeden z najpopularniejszych pomysłów na kanał YouTube. Wynika to z faktu, że forma video sprzyja wszelkiego rodzaju instruktażom. Oprócz tego, że coś opowiesz, możesz to również pokazać. Jakiego rodzaju porad szukają użytkownicy? Tych związanych z życiem codziennym – gotowaniem, sportem, majsterkowaniem, urządzaniem mieszkania, itd. Ale uwaga – te najbardziej popularne kategorie poradników mają już mnóstwo filmów i bez dobrego planu trudno będzie się przebić. Dlatego mozesz zpaytac specjalistów o pomoc lub zająć się mniej oczywistymi tematami. Wbrew pozorom, możliwości jest mnóstwo.

Przykład 1: Pracuj.pl i seria porad dla osób szukających pracy.

Przykład 2: Lenovo Polska i poradnik o najczęściej popełnianych błędach podczas nauki programowania

 

#7 Recenzje, Omówienia

Tematyka podobna do poradników, ale skupiasz się tu na subiektywnej ocenie danego produktu/ usługi. Nie muszą one być Twoje, najczęściej recenzuje się twórczość innych osób/ firm. Klasycznym przykładem sa recenzje filmów – to dosyć często spotykany pomysł na kanał YT.

Przykład: kanał WebTrendy

 

#8 Inspiracje

Ludzie często szukają inspiracji i pomysłów na nową fryzurę, ubiór na imprezę, czy remont mieszkania. Taki kanał na YouTube to znakomity sposób na pokazanie Twoich produktów. Możesz np. zaprezentować 10 pomysłów na makijaż weselny i powiedzieć, że został wykonany z użyciem produkowanych przez Ciebie kosmetyków. Albo pokazać 5 pomysłów na elewację domu.

Przykład: serwis internetowy homebook.pl i 10 pomysłów na aranżację kuchni w bieli.

 

#9 Filmy Employer Brandingowe

Pomysłów na employer branding na YouTube jest mnóstwo, dlatego szczegółowo temat omówimy w innym wpisie. Ale pokrótce chodzi o to, by za pomocą filmów video pokazać swoją firmę jako ciekawe, rozwojowe miejsce pracy. I żeby spowodować, ze kandydaci sami będą chcieli aplikować do firmy.

Przykład: Firma PwC Polska pokazuje swoje nowe biuro i zmiany, które zaszły po remoncie.

 

#10 Backstage / życie firmy

Takie filmy również mogą być działaniem employer brandingowym skierowanym do aktualnych i byłych pracowników, albo mogą być skierowane do Twoich klientów. W tym drugim przypadku zamiast pokazywać jakie wszystko u Ciebie idealne i piękne, udowodnij, że pracujesz ciężko i rozmyślnie z myślą o kliencie i jego potrzebach. Albo postaraj się zyskac sympatię i zwiększyć zaangażowanie poprzez to, że pokazujesz im coś więej niz swoje produkty / usługi. Zobacz też kolejny punkt, w którym mówimy o storytellingu.

Przykład: firma CodeTwo i jeden dzień z życia firmy

 

#11 Proces produkcji / powstawania produktów

Przykład: firma Woodlands produkująca zegarki z drewna pokazała na filmie jak powstają ich produkty. Dla firm oferujących rękodzieło, produkty na zamówienie, towary luksusowe i drogie to bardzo dobra strategia wpisująca się w storytelling marki. Takich produktów nie kupuje się codziennie – decyzja o zakupie dojrzewa czasem długo, a klient chce w tym czasie napawać się myślą o zakupie, wizualizować siebie korzystającego z produktu. Trzeba też pokazac klientowi, dlaczego warto dopłacić do droższego produktu i nie zadowalać się np. tańszymi i masowymi zegarkami z Japonii.

 

#12 Wywiady

Znakomitym sposobem na budowanie wizerunku eksperta jest publikacja wywiadów z własnymi pracownikami. Uwaga – o ile pracownicy nie są powszechnie znani, a widzowie tak ich kochają, że będą słuchać wszystkiego, to przed nagrywaniem warto precyzyjnie określić tematy rozmów. Z jednej strony pracownik musi się dobrze przygotować do rozmowy, żeby faktycznie wyjść na ekperta i zaoferować wiedzę wysokiej jakości, a z drugiej tematyka musi być interesująca dla widzów.

Przykład: firma KPMG i wywiad z partnerem na temat cyfrowych konsumentów

#13 Sondy

Możesz do tematu podejść dwojako – pytać klientów o własne wyroby (opcja skierowana raczej do potencjalnych klientów szukających konkretnie informacji o produkcie, mało angażująca) lub wybrać temat np. społeczny. W tym drugim przypadku Twoja firma stanowi jedynie tło, a to temat jest najważniejszy. Masz tu możliwość zwiększenia świadomości marki, bo dotrzesz do osób, które jej nie znały, a zainteresowała je tematyka filmu.

Przykład: Firma Piccolux.pl przy okazji udziału w programie Firmowe Rewolucje pozyskała materiał video, w którym potencjalni klienci wypowiadają się na temat ich produktów. Zrobione trochę na siłę i bez polotu – jak typowy materiał do telewizji, ale w tym konkretnym przypadku zapewne chodzi jeszcz o efekt aureoli – o firmie z Sochaczewa mówi się w TVP (czyli w domyśle: musi być dobra).

#14 Mix, czyli „Jadziu, wrzuć coś proszę na jutuba!”

Nie idź tą drogą. Wrzucanie filmów o losowej tematyce najpewniej poskutkuje tym, że się narobisz, ale nie zarobisz. Przede wszystkim to żaden pomysł na kanał na youtube – nie wiadomo, kto ma go oglądać, do kogo jest skierowany. Taki kanał trudniej się też pozycjonuje, bo algorytm YouTube nie bardzo wie o czym on jest, a filmy mają różne tagi i opisy.

zły wybór pomysły kanał youtube videostrategie.pl

Powodzenia! Jeśli chcesz uzyskać darmowy audyt swojego kanału YouTube, kliknij odezwij się do nas. Pomagamy też w stworzeniu strategii na YouTube lub optymalizacji SEO kanału Youtube.

Zobacz też sposoby na promowanie kanału YouTube.

14 pomysłów na kanał YouTube dla firmy + PRZYKŁADY
5 (100%) 2 votes

videoadmin

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby skomentować