NEWS

Apple twierdzi, że YouTube zbudowane jest na „oferowanej za darmo, kradzionej treści”

siedziba apple videostrategie.pl youtube

Przedstawiciele Apple, najbardziej wartościowej marki na świecie, wysuwają najsilniejsze do tej pory oskarżenia w kierunku YouTube.

Apple dołączyło do głosów oskarżających YouTube o czerpanie ogromnych zysków, bezlitośnie wykorzystując artystów. Twarde oskarżenia padły podczas rozmów z kilkoma topowymi menedżerami Apple na imprezie WWDC w San Francisco. Byli to: Eddy Cue – senior vice president Internet Software i Services, ‎Robert Kondrk – vice president Content i Media Apps, Trent Reznor – Apple Music Chief Creative Officer oraz Jimmy Iovine – head of Apple Music.

W temacie YouTube, Trent Reznor powiedział:

„Osobiście uważam, że działalność YouTube jest bardzo nieszczera. Jest zbudowana na plecach oferowanej za darmo, kradzionej treści  i w ten sposób firma tak bardzo urosła. Myślę, że taka usługa nie jest fair. To czyni firmę wielką, podbija wyniki na giełdzie i jest zbudowane na mojej pracy i moich podopiecznych. Takie są moje odczucia w tym temacie. Silne odczucia. [Apple Music] stara się zbudować platformę, która stanowi alternatywę – gdzie artysta może zarabiać i kontrolować, gdzie ich [muzyka] idzie”.

Znani artyści przeciw YouTube

Oskarżenie pojawia się wraz z dziesiątkami skarg od artystów, w tym topowych jak Thom Yorke, Adele, Nelly Furtado i Nikki Sixx z Mötley Crüe, a to tylko kilka przykładów.

YouTube broni się twierdząc: po pierwsze, że ogólny udział oglądanej muzyki jest proporcjonalnie dość niski do wszystkich filmów, a opłaty licencyjne są proporcjonalnie wysokie. Pod koniec kwietnia, YouTube twierdziło, że tylko 2,5% całości ruchu w serwisie jest związane z muzyką. czyli video stanowią jedynie godzinę w ciągu miesiąca.

Muzyka to 1 godzina w ciągu miesiąca

„Przemysł muzyczny twierdzi, że muzyka jest rdzeniem popularności YouTube. Pomimo miliardów odsłon, które ona generuje, przeciętny użytkownik YouTube spędza tylko 1 godzinę oglądając muzykę na YouTube w ciągu miesiąca.” – twierdzi Christophe Muller, szef YouTube International Music Partnerships, zapytany emailem przez Digital Music News. „Porównaj to do 55 godzin miesięcznie, które konsumuje przeciętny abonent Spotify”.

Robert Kyncyl, Head of Content w YouTube, skrytykował porównywanie „jabłek do pomarańczy”, wskazując jednocześnie na wypłatę artystom 3 mld $ skumulowanych opłat licencyjnych.

Stosunek usług płatnych do bezpłatnych

Apple może pochwalić się znacznie wyższą kwotą i zupełnie innym modelem biznesowym. Pomijając bezpłatny okres testowy, Apple Music jest usługą płatną i ma 15 milionów abonentów. Inne platformy, łącznie ze Spotify i SoundCloud, zebrały olbrzymie grono niepłacących odbiorców w modelu „freemium”.

 

Zaciekawił Cię artykuł? Polub go lub udostępnij!

Źródło: digitalmusicnews.com

Źródło foto głównego: Pinterest

Apple twierdzi, że YouTube zbudowane jest na „oferowanej za darmo, kradzionej treści”
4.3 (85%) 4 votes

Tagi